Çocuğum Ekranda

STEM

STEM

STEM

Son birkaç yıldır eğitimle ilgili en çok karşımıza çıkan kelime nedir desem verilen cevapların en başında STEM yada STEM +A gelir büyük ihtimalle. STEM temel olarak Science (Bilim) 🧪 , Technology (Teknoloji) 💻 , Engineering (Mühendislik) 👩‍💻 ve Mathematics (Matematik) 🧮 anlamına gelmekle birlikte Art (Sanat) 🖼 başlığını da içene alınca STEAM yada STEM +A şeklinde düşünülür.

📌 STEM Eğitimi neden önemlidir ?
STEM çok basitçe 21. Yüzyıl eğitiminde anahtar olarak tanımlanan
✅ Yaratıcılık,
✅ İşbirliği,
✅ Eleştirel Düşünme
✅ İletişim
becerileri ile öğrenmedir.

STEM Eğitim mantığını genel olarak düşündüğümüzde, en basit anlatımla öğrenmeyi ve öğretmeyi gerçek hayata benzer bir şekilde içersine alan bir eğitim felsefesi diyebiliriz.
STEM ve STEAM’in temel bileşeni entegrasyondur ve disiplinleri bağımsız olarak öğretmek yerine, çok yönlü sorgulamaya dayanır. STEM ve STEAM, günlük yaşamlarımızda çalışma ve problem çözme şeklimizdir aslında.
STEM ve STEAM matemetiği fenden ayrı olarak öğretmek yerine, bu iki alandaki bilginin birbirini nasıl tamamladığını ve desteklediğini gösterecek şekilde birlikte öğretmektir.

📌 STEM ile Çocuklarımız Nasıl Öğrenir?
✅ STEM çocuklara konuların nasıl bütünleştiğini ve birlikte nasıl çalıştığını gösterir.
✅ Ezber ile değil Keşfetme ile öğrenmelerini sağlar.
✅ Eleştirel düşünmeyi ve bilgiyi nasıl değerlendireceğinizi öğretir.
✅ Problem çözmek için gerekli bilgi, araştırma ve becerilerin nasıl uygulanacağını öğretir.
✅ Bilgiyi tekil olarak değil bir bütünün parçası olarak uygulamalı bir şekilde öğretir.

📌 STEM’e neden A (Art ) eklenmeli?
STEAM’i oluşturmak için STEM’e (Art) Sanat’ın eklenmesi, yaratıcı düşünceyi ve uygulamalı sanatları yapılan işlerle hayatın içinde birleştirmekle ilgilidir askımda. Sanat sadece bir atölyede yapılan resim, tiyatroda oynanan oyundan ibaret değildir.
Sanat, problem çözmenin, temellerini bütünleştirmenin veya bilgiyi sunmanın yollarını hayal gücünüzün de desteği ile gerçeğe dönüştürmekle ilgilidir aslında.

📌 STEAM’de Öğrencileri Desteklemenin Basit Yolları
Çocuğumuzun STEAM öğrenimini keşfetmesini desteklemek için öyle mühendis, doktor veya bilim adamı olmaya gerek yok. Çocuğumuzu bir farkındalıkla hayatın içine alırsak bu şekilde öğrenmesini sağlarsak, sorgulayıcı bir bakış açısı vererek STEAM eğitimine olan ilgisini desteklemeye yardımcı olabiliriz.
Evde destekleyici öğrenim ortamları oluşturmak veya artık çok kolay ulaşabileceğimiz internet ortamındaki STEAM videolarını izlemek, çocuklarımızı bu alanda çalışan insanlarla tanıştırmak, bilim müzelerini gezmek, doğa parklarının tadını çıkarmak veya
günlük hayatta matematiği nasıl kullandığınızı göstermek hepsi çocuklarımızın STEAM’e ve bu şekilde öğrenmeye ilgisini arttıracaktır.

📍 Dünya ve Türkiye’de STEM Eğitimi :
Dünyada iyi eğitim sistemine sahip olan ve başarılı öğrenciler yetiştiren ülkeleri bize gösteren en önemli kriter PISA Sınav sonuçları. 🌍 PISA sonuçları yüksek ülkelerin eğitim sistemlerine bakıldığında ise hayatın içersinde öğrenme bir başka deyişle STEM ön plana çıkıyor. Türkiye’de ise 2015 🇹🇷 yılından beri hem yerel sınavlardaki özellikle matematik ve fen alanında ve yine PISA sonuçlarında alınan pek iç açıcı olmayan sonuçlar sonucunda STEM eğitimine ağırlık verilmiş durumda. Bu yılki LGS sınav sorularına da bakılarak ülkemizde STEM tabanlı eğitim sisteminin öneminin daha da çok kavrandığı ve yaygınlaştırarak devam edeceği de açık.
Çocuklarımıza hayatın içinde öğrenmeyi öğretelim 🍀

Bunlar da hoşunuza gidebilir...