Bidigago (Bir Dünya Fikir)
Çocuğum Ekranda

Bidigago (Bir Dünya Fikir)

Bidigago (Bir Dünya Fikir)

Bidigago (Bir Dünya Fikir)

Malum @cocugumekranda diyerek yola çıkınca ekranla ilgili uygulamalar, programlar tanıtıyım diyorum ama tam da böyle zamanlarda öyle bir kitaba başlıyoruz ki… Gel de yazma şimdi bu kitabı 🙈 Lafı fazla uzatmadan uzun zamandır gördüğüm ama nedense yeni tanıştığımız, son birkaç gündür okuyup, ‘yazdığımız’ kitabı kısaca anlatmaya başlayayım:

🖌Kitap Adı : Bidigago (Bir Dünya Fikir)
🖌 Yaş Grubu : 4 +
🖌 Yazarı: Eda Albayrak
🖌 Resimleyen : Öznur Sönmez
🖌 Yayınevi : ABM Yayınevi
🖌 Basım Yılı : 2015
🖌 Konusu : Bidigago ‘Bir Dünya Fikir’,

Öğretmenlerinin öğrencilerine yaratıcı zeka günlüğü tutmalarını istemesiyle başlıyor bir. Öğrenciler kendi günlüklerine bir yandan yaratıcı zeka dersinde yaşadıklarını yazıp, diğer yandan ‘yaratıcı zekayı geliştiren etkinlikler yapıyorlar. Kitap içindeki aktivite sorularıyla da çocukları hem eğlendirip hem de farklı ve esnek düşünmeye yönlendiriyor.

“Kitap bir yönüyle çocuklara sınıfta ders esnasında yaşanan olayları konuşma diliyle anlatan bir roman, diğer yönüyle de yaratıcı zeka geliştirme oyunlarıyla dolu bir etkinlik kitabı özelliğindedir. “ diyor tanıtımında ki, bence bu kitabı açıklayan en iyi cümle.

🔖Çocuğum Ekranda Yorumu : Bir anne olarak kitapla ilgili en sevdiğim şey kalemsiz okunamaması✏️. Biliyorum ki bu sayede okunanlar pekişiyor, örneklere dökülüyor ve o örneklerden neler çıkıyor neler ☺️


Kitap 4 ila 12 yaşa kadar geniş bir yaş grubuna hitab ediyor. Biz 4 ve 8 yaş birlikte yapabildiğimiz okuma ve etkinlikler için şöyle bir yöntem geliştirdik: Abimiz (8) kitabı okuyor, etkinlik kısmına geldiğimizde kendisi kitapta yazarak, küçük oğlum (4) da kendi masasında abisinden ‘ilham’ almadan kendi resimleyerek katılıyor etkinliğe. Fikirler de müthiş bir keyifle paylaşılıyor. Kitabın ayrıca hikaye kısmını da çok sevdik, bir çocuğun diliyle yazılması çok eğlenceli. Tarzından dolayı iyi bir ekran alternatifi olduğunu düşünüyorum. Çocukların hayal güçlerini kullanmanın keyfine vardıklarımda hele ki onlara bu düşünce balonlarını anlamlandıran ortamlar oluşturduğumuzda, iletişimin yerini hiçbir ekran tutmuyor. Keyifle okumanızı dilerim 🌼

Bunlar da hoşunuza gidebilir...