Çocuğum Ekranda

Tarih 9 Ocak 2020…

🌎 Tarih 9 Ocak 2020…

Çocuğum Ekranda 🌎 Tarih 9 Ocak 2020… Hepimiz için yeni bir hayatın başlangıcı oldu bu tarih…
Önce yeni bir virüsle tanıştırıldık, paniğe kapıldık, ne olduğunu anlayamadan evlerimize kapandık… Hayat eve sığar dedik, sığdırdık ta aslında…

Gün geçtikçe eve sığdırılan bu hayatın getirdiği sonuçlarla yüz yüze kaldık.
İşte tam bu noktada hayatı eve sığdıran ebeveynlerin, ekran karşısında kalma süresi artan, derslerini zoomda / Google Meet de yapan, teneffüste oynadığı oyunun yerini iPad’indeki oyunla doldurmaya çalışan, anne ve babası evden çalışırken aile etkinliği süresi azalan izlediği film sayısı artan, ödevleri mobil uygulamalar üzerinden yapan bir nesil yetişmeye başladı yanı başımızda.

Bilişim sektöründe uzun yıllar yönetici olarak çalışıp anne olduktan sonra profesyonel hayatı bırakan 2. oğlum olduktan sonra da Çocuk Gelişimi okumaya karar veren bir anne olarak 8 yıldır annelikteki çıkış noktam ‘ekran ve şeker en tehlikeli 2 zehirdir’ oldu.
Pandemi süreci hem kaliteli ekranın, hem de kaliteli şekerin hayatımız ve özellikle çocuklarımız için ne kadar önemli olduğunu biz ebeveynlere gösterdi.

Bundan sonra hepimiz için farklı bir hayat başlıyor bilişimci bir anne olarak bu dönemde en çok vaktimi alan konu az ama nitelikli ekran, doğru bilgiye doğru kanallardan erişim, sınırlı imkanlarla sağlıklı ve kaliteli yaşam….

Tam da bu noktada kişisel bilgi, deneyim ve araştırmalarımı paylaşacağım bu hesaba yazdığım bu ilk postuma anneliğimin ilk cümlesi ile başlıyorum :
‘Kaliteli ekran, şekersiz ve sağlıklı hayat ☀️🎈!’

Bunlar da hoşunuza gidebilir...