Çocuğum Ekranda

LEGO WeDo 2.0

LEGO WeDo 2.0

LEGO WeDo 2.0

Hiç kuşkusuz oyuncak çocuklar için vazgeçilmezdir. Bir de vazgeçilemeyen oyuncaklar vardır, nesiller onunla oynar.. Neredeyse içinde çocuk olan her evde görme ihtimaliniz en yüksek oyuncaktır o, kız yada oğlan da farketmez, baba yada anne hatta dede, anneanne, babaanne herkesin kuracak bir oyunu vardır onunla… 🧸
Şuan eminim bu yazıyı okuyan herkes aklından bir oyuncak geçiriyordur ve yine eminim ki cevaplar 1 – 2 cevap arasında gidip geliyordur. Bu 1-2 cevaptan biri de her zaman ‘LEGO’ ‘dur. Bu hiç değişmez ✅

Peki neden bu kadar seviliyor LEGO ?
Aslında cevap çok basit Hayal Gücü 💭 Çocuklara sınırsız bir hayal gücü veriyor… En büyük sebebi bu bence.

Diyoruz ya hep ekran süreleri çok önemli diye, bir yandan da çocuklarımız teknolojiden uzak kalsınlar da istemiyoruz işte bu noktada biz ebeveynlere yine en çok yardım edecek materyaller yine oyuncaklar.
Bu noktada LEGO’nun yine kendini geliştirerek günümüz teknolojisi ile sabit oyun bloklarını küçük yaş grubu için birleştirdiği LEGO We Do 2.0 karşımıza çıkıyor.
🖌 LEGO We Do aslında genel olarak, bir uygulayarak öğrenme materyalidir. Neredeyse her seviyedeki çocuğun ilgisini çeker, hayal gücünü geliştirir, eleştirel düşünme becerilerini geliştirir. Çocuklar için LEGO We Do bir oyuncak olsa da aslında STEAM (Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) Art (Resim) ve Mathematics (Matematik) ) kavramınn içini doldurmalarını sağladıkları bir araçtır.👦

✅ Lego We Do ‘yu neden seviyorum ?

Bilişim ve Teknoloji tarafından bakan ama bununla birlikte her zaman ekran sürelerine azami dikkat etmeye çalışan bir anne olunca o yönde geliştirmeleri çok önemsiyorum. LEGO We Do standart LEGO bloklarına motorlar ve sensörler ekleyerek, tabletten blok programlama ile çocukların kendi hayal güçlerini hayata geçirmelerini sağlayan bir araç benim için.

🖌 İlkokul çağındaki bir çocuk için kendi arabasını yapmak, annesine mutfakta yardımcı bir mikser yapmak yada serinletici bir vantilatör veya ip üzerinde gezen bir maymun yapmak çocuğun bunu tasarlarken, yaparken ve kodlarken aldığı zevk inanılmaz 🌼

Yazının şuana kadar ki bölümünü okuduğumda reklam gibi bir yazı olduğunu düşünmedim değil ☺️ fakat benim için çocukların en az ekrana maruz kalarak kendilerini bilişsel olarak geliştirdikleri bir materyal gerçekten özel diyebilirim.

✅ Hiç mi eksik tarafı yok ?

LEGO WeDo mekanik olarak çok fazla seçenek içeriyor. Ve bunlarla çok farklı tasarımlar yapılabiliyor. Bildiğimiz LEGO yani aslında sadece sesi, motorlu, sensörü ve kodlaması olanı ☺️ İlkokul sonrası da çok keyifle ve geniş bir yelpazeyle kullanılabilir. Tabii bunun için farklı modeller var.

Bu tarz teknolojileri incelerken çok daha üst seviyede modeller tabii ki buldum hatta We Do nun eksiklerinin de farkındayım, kodlamanın sınırlı oluşu, sensor eksiklikleri, müzik seçenekleri gibi birçok eksik sayabilirim fakat benim için önemli olan 6 yaşından itibaren çocuğumu teknolojiyi uygulayarak anlatabilmesi.
Sonuç olarak, çocuklarımızı olumlu anlamda geliştiren her şeyi çok seviyorum 🍀

Bunlar da hoşunuza gidebilir...