İlaç Yerine Oyun
Çocuğum Ekranda

İlaç Yerine Oyun

İlaç Yerine Oyun

İlaç Yerine Oyun

EndeavorRx adlı oyun, bir bilgisayar oyunu aracılığıyla sunulan ilk ve tek FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu) onaylı tedavi programı olarak reçetelerde yerini almaya başladı. EndeavorRx tedavide tıbbi cihaz olarak geçiyor ve doktorlar tarafından reçete ile verilebiliyor.

Artık doktora gittiğinizde, reçetenize birkaç doz bilgisayar oyunu yazılabilir.

EndeavorRx uygulaması, dikkatsiz veya karma tip ADHD (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite)’si olan 8-12 yaş arası çocuklarda bilgisayar tabanlı testlerle ölçülen dikkat işlevini iyileştirmek için gösterilen dijital bir tedavi olarak geçmekte.

600’den fazla çocukta değerlendirilen EndeavorRx tedavisi, dikkat işlevinde anahtar rol oynayan beynin alanlarını hedefliyor ve bunun için tasarlanmış duyusal uyaranları kullanılıyor.

EndeavorRx’i oyununda amaç, çocuğun hedefleri toplarken ve engellere çarpmamaya çalışıp karakterini bir parkurda başarılı bir şekilde yönlendirmesi. Oyunda bu eylemlerin aynı anda yapılabilmesi ise birden fazla görevin yönetilmesini, odaklanmayı ve esnekliği gerektiriyor.

EndeavorRx tedavileri ile ilgili 8-12 yaşları arasında ADHD’si olan çocukların ebeveynleri %56’sı tedavinin çocuklarının dikkatini artırdığını belirtmiş.
Ayrıca EndeavorRx’in herhangi bir klinik çalışmada hiçbir ciddi yan etkisine de rastlanmamış. Yan etkisi olmasa da tedavi yani oyun bırakılınca etkisinin geçmesi bu tedavi şeklinin yaygınlaşması konusunda bir soru işareti olarak akıllarda beliriyor.

EndeavorRx’ın demo versiyonu Apple Store’da EndeavorRx – ADHD adı ile indirilebiliyor.

Sonuç olarak, ekran doğru şekilde kullanıldığında, ilerlemesine sebep olduğu düşünülen problemlere bile çözüm olabiliyorlar.
Bir kez daha ‘Doğru ekran seçimleri !’ ✅

Bunlar da hoşunuza gidebilir...